Leki, zioła i domowe sposoby na wrzody dwunastnicy

Sposób leczenia wrzodów zależy od różnych czynników – od przyczyn, umiejscowienia, stopnia zaawansowania. Natomiast z pewnością bardzo istotne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby wrzodowej oraz podjęcie leczenia i odpowiednia zmiana trybu życia.

Jeśli doszło do zakażenia Helicobacter pylori to konieczne jest przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Natomiast jeśli wrzody powstały z innych przyczyn to przyjmuje się leki wstrzymujące produkcję kwasu solnego, osłaniające błonę śluzową układu pokarmowego oraz powstałe już wrzody. Zwykle tego typu leki dostępne są bez recepty i mają postać płynu albo tabletek do ssania. Ich działanie związane jest z zawartością wodorotlenku glinu i wodorotlenku magnezu. Można tu wymienić chociażby Maalox czy Manti. Poza tym można stosować także leki homeopatyczne, takie jak Bairon Gastrocynesine, Heel Gastricumeel czy Heel Nux-Vomica. Są to zwykle krople lub tabletki podjęzykowe. Niektóre z nich działają tylko na nieprzyjemne objawy, ale są również takie które mają leczyć same wrzody. Ważne jest to, żeby dobrze dobrać lek homeopatyczny.

Jak już zostało wspomniane wrzody mogą powstawać w różnych miejscach układu pokarmowego. Najczęściej w żołądku i dwunastnicy. Zdarzają się także wrzody jelita grubego oraz cienkiego. Jednak ponieważ jelito cienkie połączone jest z dwunastnicą, to właściwie określa się powstałe w nim zmiany jako wrzody dwunastnicy. Oprócz przyjmowania leków można wspierać się także domowy sposobami, które mogą przede wszystkim łagodzić dolegliwości bólowe. Wiele osób chętnie korzysta z pomocy ziół. Można popijać herbatę z rumianku lub mniszka lekarskiego, najlepiej dwa razy dziennie. Oczywiście bardzo ważne jest przestrzeganie właściwej diety w chorobie wrzodowej. Chodzi tutaj zarówno o rodzaj pokarmów, jak i częstotliwość ich przyjmowania. W codziennym menu powinny znaleźć się potrawy lekkostrawne i najlepiej przyrządzane na parze. Wrzodowcom poleca się także miód i siemię lniane. Poza tym należy unikać kawy, alkoholu i papierosów. Ważna jest odpowiednia ilość wypoczynku, a także znalezienie dobrego sposobu na zrelaksowanie się, bo stres jest sprzymierzeńcem choroby wrzodowej. Niestety zdarza się jednak tak, że konieczne jest przeprowadzenie operacji.