Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Okazuje się, że zmiany wrzodowe mogą występować w nietypowych miejscach. Na dodatek chociaż najczęściej przyczyną wrzodów jest Helicobacter pylori to może być ona również nieznana. Tak jest w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zapalenie jelita grubego obejmuje błonę śluzową oraz podśluzową. Nie wiadomo dokładnie co jest przyczyną rozpoczęcia się choroby. Ma ona zwykle charakter przewlekły, a pierwsze objawy mogą się pojawić już po 15 roku życia. Skłonność do występowania tej choroby może być dziedziczona. Jeśli chodzi o objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są to: biegunka z krwią, ból brzucha, gorączka, osłabienie. W cięższych przypadkach (czyli u około 1/5 chorych) występuje przyspieszone bicie serca, obniżenie ciśnienia, słabsza perystaltyka jelit, niedokrwistość. Wszystko to prowadzi także do zmniejszania się masy ciała. Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie takie objawy powinien oczywiście udać się do lekarza. Diagnostyka obejmuje zwykle endoskopię i badanie kału. Może się okazać, że skieruje on takiego pacjenta od razu do szpitala.

W lżejszym stadium zapalenia jelita grubego na błonie śluzowej występują nadżerki, a w poważniejszych przypadkach przyjmują one postać wrzodów. Leczenie takich owrzodzeń homeopatią, ziołami czy domowymi sposobami z pewnością nie będzie wystarczające. Zwykle stosuje się tabletki, wlewki i czopki zawierające kwas 5-aminosalicylowy. Poza tym skuteczne mogą być glikokortykosteroidy i środki immunosupresyjne. Zdarza się jednak tak, że konieczna jest operacja jelita grubego. Natomiast kiedy przyjmuje się leki można oczywiście liczyć na poprawę i załagodzenie objawów, ale ponieważ choroba ma charakter przewlekły mogą one kiedyś powrócić. Należy być cały czas w kontakcie z lekarzem, który będzie kontrolował przyjmowanie leków czy powtarzanie badań endoskopowych. Trzeba też przestrzegać jego zaleceń związanych z dietą i sposobem życia. W ten sposób można opóźnić, a może nawet uniknąć nawrotu choroby. Niestety nie wiadomo w jaki sposób postępować, aby w ogóle do niej nie doszło. W Polsce zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego to około 700 osób rocznie.